Problem z długiem
Współczesne życie napędzane jest kredytem. Hipoteka na dom, leasing na samochód, karta kredytowa, pożyczka dla dzieci i chwilówka na wakacje. Gdy stracimy źródło utrzymania, zostaje dług i dylemat jak sobie z tym wszystkim poradzić.
Z naszego wpisu dowiesz się:
- na czym polega redukcja długu?
- jak można umorzyć swoje długi?
- kto może starać się o zmniejszenie swojego zadłużenia?
- jakie dokumenty trzeba przygotować?
- o czym jeszcze należy pamiętać?
- podsumowanie
Na czym polega redukcja długu?
“Długi, których nie da się spłacić, nie zostaną spłacone” głosi stare powiedzenie wszystkich poważnych bankowców. Jeżeli zobowiązanie przekraczają możliwości spłaty osoba zadłużona traci motywację aby spłacać cokolwiek. Jaki jest sens ponosić wyrzeczenia skoro dług i tak przyrasta? Potocznie nazywa się to pętlą zadłużenia i kojarzy z sytuacją bez wyjścia.
W takim stanie rzeczy jedynym wyjściem jest układ dłużnika i wierzycieli polegający na redukcji zobowiązań do poziomu, który umożliwia spłatę. Zyskują obydwie strony. Dłużnik dostaje szansę na uczciwe wywiązanie się ze swoich zobowiązań, a wierzyciel pewność że zredukowany dług zostanie spłacony. A dlaczego wierzyciel miałby na to iść? Ponieważ lepiej mieć pewność odzyskania części pieniędzy, niż wysokie ryzyko że straci się całość.
Jak można umorzyć swoje długi?
Umorzenie zobowiązań jest dostosowaniem zadłużenia do możliwości płatniczych dłużnika. Prawnie funkcjonuje to pod pojęciem upadłości konsumenckiej. Jest to postępowanie prowadzone przed sądem, które ma na celu ustalenia jaka redukcja zobowiązań jest konieczna, aby dłużnik mógł je spłacać jednocześnie zachowując możliwość utrzymania siebie i swojej rodziny. Rozróżniamy dwa rodzaje procedur upadłości konsumenckiej – postępowanie uproszczone i postępowanie zwykłe. W przypadku postępowania uproszczonego większość spraw prowadzi syndyk, a sąd ogranicza się do wydawania najważniejszych decyzji. Natomiast postępowanie zwykłe jest prowadzone przez sąd i dotyczy spraw, które z natury są bardziej złożone.
Kto_może_starać_się_o_zmniejszenie_swojego zadłużenia?
Każda osoba, której zadłużenie przerasta możliwości spłaty. Do tej kategorii należą osoby zatrudnione, pozostające czasowo bez pracy, wykonujący zlecenia, studenci, emeryci i renciści. Jeśli jesteś indywidualnym przedsiębiorcą, wspólnikiem spółki osobowej, członkiem zarządu spółki kapitałowej, który odpowiada za jej długi – również jest to możliwe, aczkolwiek wymaga przygotowania prawnego.
Jakie dokumenty trzeba przygotować?
Przede wszystkim zgromadź informacje o swoich zobowiązaniach, ich wysokości i źródle. Przypomnij sobie w jakich okolicznościach powstały? Zbierz wszystkie umowy kredytowe, wezwania do zapłaty, pisma od komornika i zeskanuj je i prześlij do nas.
Pamiętaj o swojej indywidualnej sytuacji życiowej, ponieważ może ona mieć wpływ na postępowanie i ostateczne decyzje. Jeśli cierpisz na pogorszenie się zdrowia lub opiekujesz się osobami takimi osobami w rodzinie, bądź jesteś ofiarą przemocy – nie zapomnij zgromadzić odpowiednich dokumentów i załączyć je do maila.
Od czego zacząć?
Skontaktuj się z naszą kancelarią i poproś o bezpłatną konsultację. Dzięki temu od razu dowiesz się jakie są możliwości w Twoim, indywidualnym przypadku i zyskasz wiedzę jak postąpić. Możemy się umówić na rozmowę telefoniczną, video rozmowę (Zoom, Meet, Skype), komunikację przez FB Messanger lub spotkanie w biurze.
Zapraszamy
Jeżeli zainteresował Państwa opisany wyżej temat, zapraszamy do kontaktu (tel.: +48123070951,+48600912643 lub mail: doradztwo@kancelariali.pl) oraz do umówienia bezpłatnej telekonferencji gdzie uzyskają Państwo wsparcie naszych specjalistów.